تیر ۱۵ ۱۳۹۶ ۰دیدگاه
فوم بتن,شیب بندی, بتن سبک, کف سازی, جایگزین پوکه, اجرای فوم بتن, قیمت فوم بتن, فوم بتن در تهران, معایب فوم بتن, مزایای فوم بتن

کاربرد فوم بتن در ساختمان

از جمله کاربرد های فوم بتن (بتن سبک)در ساختمان می توان به:

۱- شیب بندی پشت بام : فوم بتن با صرفه ترین و بهترین مصالح سبکی است که می توان از آن برای پوشش شیب بندی استفاده نمود  . نظر به اینکه با دستگاه مخصوص به صورت بتن یکپارچه در محل قابل تهیه و استفاده است می توان مستقیما روی آن را عایق بندی یا ایزولاسیون نمود

فوم بتن,شیب بندی, بتن سبک, کف سازی, جایگزین پوکه, اجرای فوم بتن, قیمت فوم بتن, فوم بتن در تهران, معایب فوم بتن, مزایای فوم بتن

۲- کف بندی طبقات : به دلیل سبکی وزن فوم بتن و آسان بودن تهیه آن  می توان تمامی کف طبقات  محوطه و بالکن ساختمان را بعد از اتمام کارهای تاسیساتی با آن پوشانده وعملیات بعدی را مستقیما روی آن انجام داد .

۳- بلوک های غیر بار بر سبک : با بلوک های تو پر به ابعاد دلخواه می توان تمامی کار تیغه بندی قسمت های جدا کننده ساختمان را با استفاده از ملات یا چسب بتن انجام داد . با این نوع بلوک ها علاوه بر اینکه از سنگین کردن ساختمان جلوگیری می شود عملیات حمل و نصب خیلی سریع انجام می گیرد و دست مزد کمتری هزینه می شود . پس از اجرای دیوار می توان مستقیما روی آن را گچ نمود . این بلوک ها دارای دانسیته  بین ۸۰۰ الی ۱۱۰۰ کیلو گرم می باشند .

۴- پانل های جدا کننده یکپارچه و نرده های حصاری جهت محوطه و کاربری در موارد خاص : جهت ساخت دیوارهای سردخانه ها . گرم خانه ها و سالن های ضد صدا می توان در محل با قالب بندی . فوم بتن را به صورت یک پارچه عمودی ریخت . به دلیل ویژگی عمده عایق بودن این نوع بتن . جهت عایق بندی سردخانه ها . گرم خانه ها . پوشش لوله های حرارتی و برودتی و …… کاربرد مهمی دارد . ضمنا به دلیل اینکه عایق صدا می باشد برای موتورخانه ها و اتاق های آکوستیک مورد استفاده وسیع قرار می گیرد .

 

بتن سبک با دانسیته سنگین

دانسیته در حد ۱۲۰۰ کیلوگرم در متر مکعب ( مقاومت فشار ۶۵ کیلوگرم به سانتیمتر مربع) تا دانسیته در حد    ۱۶۰۰  کیلوگرم در متر مکعب    ( مقاومت فشار ۱۷۶ کیلو گرم بر سانتیمتر مربع ) دانسیته های بالاتر در حد ۱۸۰۰  کیلوگرم در متر مکعب و با مقاومت فشار حدود ۲۵۰ کیلو گرم بر سانتیمتر مربع بدون مشکل قابل دسترسی می باشد که برای بعضی سازه ها ی باربر در ساختمانها توصیه می شود. برای اسکلت ساختمانهای بلند و دیوارهای باربر و تقویت شده دانسیته های ۱۴۰۰ کیلو بر سانتیمتر مکعب وبرای دیوارهای میانی با ضخامت های ۶۵ تا ۸۰ میلی متر نیز به کار گرفته می شود  ( بدیهی است که کاهش یک تن وزن هر متر مکعب دیوار دیوار باعث کاهش هزینه های ناشی از ایجاد اسکلت های فلزی گران قیمت سنگین برای ساختمان می گردد)

هر چند برای پوشش سقفها از قطعات و پانلهای پیش ساخته بتن سبک می توان استفاده نمود. ولی پر کننده های بتن سبک به جای مصالح کنونی برای روی سقفها و شیب بندی ساختمانها می تواند راندمان حرارتی و صوتی ساختمان را تا حد ۴ برابر بتن معمولی افزایش دهد. سبکی سازه  نه فقط در شرایط طوفان و زلزله ایمنی ساختمان را بالا می برد بلکه در سایر نقاط کشور که زلزله خیز نیستند به ایمنی ساختمان کمک می کند.

 

سرعت اجرا بتن سبک برای پروژه های ساختمانی بزرگ و صنعتی نقش عمده ای دارد. به خصوص اگر بلوکهای  پیش ساخته بتن سبک برای دیوارها استفاده گردد. مونتاژ قطعات پیش ساخته به علت سبکی ، سرعت  اجرا ارزانتر تمام می شود. در صورتیکه نیاز به قطعات پیش ساخته نباشد می توان ترکیب بتن را در یک واحد مرکزی تولید و توسط میکسرهای آماده  به محل کار حمل و با کمک پمپ و یا جراثقال بتن ریزی را در طبقات انجام داد.

 

 

قابل برش بودن : به دلیل قابل برش بودن با اره نجاری و میخ پذیر بودن آن . کارهای سیم کشی و نصب لوازم برقی و تاسیسات خیلی سریع و به راحتی قابل عمل خواهد بود .

فوم بتن,شیب بندی, بتن سبک, کف سازی, جایگزین پوکه, اجرای فوم بتن, قیمت فوم بتن, فوم بتن در تهران, معایب فوم بتن, مزایای فوم بتن
برش فوم بتن

بتن سبک با دانسیته متوسط

پانل های پیش ساخته بتن با وزنهای۸۰۰ – ۱۰۰۰ کیلو گرم در متر مکعب برای دیوارهای غیر باربر برای سازه های ساختمانی فلزی و بتنی کاربرد فراوانی دارند. دیوارهای داخلی ساختمان درابعاد مثلا ۲۰۰ X250 X500 میلی متر و برای دیوارهای خارجی ۵۰۰ X 250 X 100 میلی متر به صورت استاندارد در ساختمانهای بلند مرتبه استفاده شده ا ست.

از ویژگی های دیگر بتن سبک قابلیت گچ کاری سطوح آن است ( تخلخل ناشی از هوا در سطح بتن جذب و استحکام گچ را افزایش می دهد) برش ، لوله کشی برق و میخکوبی روی بتن سبک بسیار ساده انجام می گیرد. علاوه بر این ، نصب چهار چوب درب و پنجره روی دیوار های بتنی با سهولت کامل انجام می پذیرد. همه این ویژگی ها کاهش هزینه های بیشتری را در سازه  برای مصرف کننده بهمراه دارد.

محاسبات انجام شده در کشور های اندونزی ، مالزی، هند و تایوان نشان داده که کاهش هزینه ناشی ازبکارگیری  بتن سبک در ساختمانها ۱۰- ۱۵ درصد از هزینه ساخت را در مقایسه با آجر کاسته است. البته  هزینه انرژی مصرف شده در پخت آجر در این محاسبات منظور نشده است .

 

بتن سبک با دانسیته پایین

دانسیته های کمتر در حد ۳۰۰ تا ۶۰۰ کیلو گرم در متر مکعب برای افزایش عایق حرارتی سازه ها ایده ال هستند. مقاومت بتن سبک در مقابل آتش، جذب آب و صوت این محصول را در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در بازار بسیارجذاب نموده است. هر چند که سایر مصالح ساختمانی که برای عایق کاری ساختمان به کار می روند ممکن است سبکتر باشند ولی قیمت بالای آنها و کاهش راندمان آنها به علت جذب زیاد رطوبت باعث شده است که بتن سبک جایگزین بهتری در مقایسه با  مصالح ساختمانی فوق باشد. بتن سبک با دانسیته های اشاره شده ، سایر مشکلات  نصب و بهره برداری از محصولاتی که صرفا برای عایق بندی استفاده می شود را ندارد. در واقع بتن سبک تولیدی شرکتآوانگارد فوم بتن  برای استفاده در هتلها و ساختمانهای تجاری و مدارس که آلودگی صوتی یکی از معضلات این اماکن می باشد بسیار مطلوب است.

 

فوم بتن محصولی است جدید جهت مصارف مختلف در ساختمان که به علت خواص فیزیکی منحصر به فرد خود بتنی سبک و عایق با مقاومت لازم و کیفیت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارائه میدهد . این محصول از ترکیب سیمان , ماسه بادی (ماسه نرم ) , آب و فوم ( ماده

 

شیمیائی تولید کننده کف ) تشکیل می شود . ماده کف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص , با سرعت زیادی , حباب های هوا را تولید و تثبیت نموده و کف حاصل که کاملا پایدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط کن ویژه , خمیری روان تشکیل می دهد و در قالب های فلزی ، پلاستیکی ، لاستیکی و فایبرگلاس شکل می گیرد. این خمیر پس از خشک شدن با توجه به درصد سیمان و ماسه بادی  دارای وزن فضایی از ۳۰۰ الی ۱۶۰۰ کیلو گرم در متر مربع خواهد بود .

روشهای عمل آوری بتن

روش به عمل آوری ، استحکام و گیرایش نهایی بتن سبک مشابه بتن معمولی می باشد و هر چه رطوبت هوا کمتر باشد میزان آبدهی بتن پس از تولید بیشتر خواهد بود

روش طبیعی (هوای آزاد) : بتن ساخته شده در تابستان مرطوب نگه داشته می شود و بیشتر در ساختمانها و سازه ها کاربری دارد. عمل آوری بتن سبک همان سیکل های ( ۲۸ روز ) بتن معمولی را در هوای باز طی میکند.

روش  غیر طبیعی با کمک افزودنی ها : با افزودن ۱ تا ۲ درصد تسریع کننده به مخلوط بتن می توان سرعت تولید بتن در قالب ها را افزایش داد تا  گیرایش بتن سریعتر انجام گیرد.

روش هوای گرم : بتن تولید شده بلافاصله در تونلهای گرم قرار می گیرد.  توصیه می گردد در جه حرارت داخل تونل از ۳۰ درجه بیشتر  نباشد و پس از سه ساعت ۵۰  تا ۶۰ درجه افزایش یابد و همین درجه حرارت برای ۳ تا ۴ ساعت حفظ گردد. پس از گذشت ۷ ساعت حرارت دهی به روش فوق درجه حرارت باید کاهش یابد تا زمانیکه درجه حرارت تونل پس از دو ساعت به درجه  حرارت محیط برسد. بدین ترتیب پس از حدود ۹ تا ۱۰ ساعت قالب ها را  میتوان از تونل خارج و انبار نمود. ( توجه : باید به فضاهای خالی داخل تونل توجه خاص نمود زیرا روی درجه حرارت محیط تونل اثر می گذارد.)

روش به عمل آوری بتن با بخار: این روش نیز شبیه بتن معمولی می باشد به نحوی که بتن  ریخته شده باید پس از ۵تا ۶ ساعت در معرض بخار قرار گیرد در  واقع زمانیکه بتن شروع به سخت شدن می کند یک سیکل کامل معمولأ ۸ ساعته را طی می کند. در ۲ ساعت اولیه در جه حرارت باید به تدریج تا ۶۰ درجه افزایش یابد و برای ۴ ساعت در همین درجه حرارت حفظ گردد. از ساعت هفتم و هشتم حرارت را تا درجه حرارت محیط باید کم نمود.

توجه : برای کاهش زمان به ۵ تا ۶ ساعت می توان از آب داغ برای ترکیب سیمان استفاده نمود و یا از جریان هوای داغ برای ۲ – ۳ ساعت اول خشک کردن بتن بهره گرفت.

فوم بتن,شیب بندی, بتن سبک, کف سازی, جایگزین پوکه, اجرای فوم بتن, قیمت فوم بتن, فوم بتن در تهران, معایب فوم بتن, مزایای فوم بتن
عمل آوری فوم بتن

 سایر کاربردها و خواص بتن سبک

خاک رس استفاده شده برای تولید آجر و انرژی  بکار رفته برای پخت آجر با حجم تقاضای بالا برای این محصول ساختمانی کاهش منابع طبیعی وافزایش مصرف انرژی را بدنبال داشته است. از طرفی حجم زیاد ماسه و سیمان برای تولید یک متر مکعب بتن معمولی با دانسیته ۲۴۰۰ کیلوگرم در متر مکعب در مقایسه با آجر هر چند شاید به نظر مناسبتر برسد، اما میزان استفاده از ماسه اضافی در مقایسه با بتن سبک باز هم عاملی در کاهش منابع طبیعی برای ساخت ساختمانها می باشد. بتن سبک پاسخ مناسبی به این مسائل است صرفه جویی های ناشی از جایگزینی بتن سبک با بتن معمولی همانطور که درمتن به آن اشاره شد، باعث کاهش مصرف برق و یا سایر انرژی های فسیلی در سطح بسیار گسترده می گردد، که این امر نه تنها باعث سرمایه گذاری کمتر در تولید انرژی شده، بلکه هزینه برق و انرژی مصرف کننده را نیز کاهش می دهد. میزان سرمایه گذاری در تولید بتن سبک در مقایسه با منافع حاصل از تولید آن بسیار ناچیز است.

هزینه های نصب پانلهای بتن سبک و یا بتن ریزی درمحل در  مقایسه با بتن معمولی و آجر به خاطر سرعت انجام کار و عدم نیاز به مهارت و وتخصص خاص پایینتر می باشد.

یکی دیگر از ویژگی های بتن سبک تولید شده با مواد اولیه  شرکت قابلیت جذب رطوبت هوا بصورت سطحی در مناطق معتدل می باشد که این ویژگی باعث افزایش مقاومت بتن می گردد.

بنابراین با توجه به موارد اشاره شده بالا، تولید و مصرف محصولات بتن سبک  شرکت تحقیقات ایده آفرین شرق نیاز سازه ها را نه فقط از دیدگاه ایمنی، راحتی و سهولت ساخت تامین می نماید بلکه هیچ گونه هزینه اضافی برای مصرف کننده نخواهد گذاشت.

این فناوری قابلیتهای لازم را برای توسعه بیشتر در سطح کشور و منطقه دارد و به خوبی می تواند جهت رفع نیاز مسکن در ایران کمک بسزایی نماید بخصوص که صرفه جویی های ناشی از کار برد آن در سطح کشور میلیاردها ریال به رفاه ملی کمک می کند.

تولید بتن سبک با در اختیار داشتن تجهیزات و ماشین آلات تولید بتن سبک چندان مشکل نخواهد بود.  بخصوص اگر ماشین آلات نیمه اتومات مورد استفاده قرار گیرد. توصیه می گردد ماشین آلات را همراه با انتقال دانش فنی و آموزش دانش فنی تولید بتن سبک از شرکت  تهیه نمائید.

 

پر کردن حفره ها

به عنوان یک ماده پر کننده و با دانسیته های ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلو گرم در متر مکعب و بدون ماسه استفاده می شود.

وزن مخصوص در حد ۵۰۰  کیلو گرم در متر مکعب بدون ماسه برای بلوکه های عایق بندی و وزن مخصوص ۸۰۰- ۱۰۰۰ کیلو گرم در هر متر مکعب  با ماسه برای دیوار های میانی توصیه شده است .

برای جلوگیری از ترک خوردگی، بلوکه ها می توانند۶۰ روز پس از  تولید در سازه بکار گرفته شوند

فوم بتن,شیب بندی, بتن سبک, کف سازی, جایگزین پوکه, اجرای فوم بتن, قیمت فوم بتن, فوم بتن در تهران, معایب فوم بتن, مزایای فوم بتن
پر کردن با فوم بتن

 

مشخصه های مکانیکی

مقاومت فشار: همانطور که قبلا اشاره شد با کاهش وزن مقاومت فشار بتن نیز کم می شود سایر عواملی که در مقاومت فشار بتن ساخته شده اثر دارند شامل; کیفیت و مقدار سیمان استفاده شده ، نوع  و دانه بندی ماسه ، کیفیت مصالح و مواد افزودنی به مخلوط ،  میزان ، مدت و روش به عمل آوری بتن سبک می باشد.

 

avanadmin