میکروسیلیس

از آنجا که رسیدن به مقاومت بالا در بتن از اهداف دست اندرکاران کارهای بتنی در دو دهه اخیربوده است ، ابتدا این نوع بتن با مقاومت بیش از ۵۰ مگا پاسگال ساخته شد. با پایین آوردن نسبت آب به سیمان تا حد۰.۳ رسیدن به چنین مقاومتهایی بسیار آسان است. برای ساخت بتن هایی با مقاومت بیشتر و در حد ۸۰ تا ۱۱۰ مگا پاسگال و برای تقویت ناحیه فصل مشترک سنگدانه درشت و خمیر سیمان مواد سیلیسی فعال و غیر بلوری به نام دوده سیلیس به کار گرفته شد.

همزمان سنگدانه هایی با مقاومت بیشتر و با دانه بندی مناسب تر و با کنترل حداکثر اندازه سنگدانه در این مخلوط ها به کار رفت.

( میکروسیلیس یا دوده سیلیسی متشکل از ذرات سیلیس که۵۰ تا ۱۰۰ برابر کوچکتر از ذرات سیمان میباشد.خاصیت چسبندگی وپرکنندگی بتن را دارا میباشد.منبع تهیه آنها از کوره های الکتریکی نمع قوسی غوطه ور در کارخانه های سیلیس میباشد.)
از آنجا که در کاربرد این بتن ، گاه مقادیر بالایی سیمان و بیش از ۴۰۰ کیلوگرم (حتی تا ۵۰۰ کیلوگرم) مصرف می شد، علاوه بر گرانی این بتن، ترک هایی نیز حین ساخت به دلیل جمع شدگی پلاستیکی و ناشی از خشک شدن بیشتر این بتن ها و نیز ترک های حرارتی بوجود آمد. همچنین با افزایش این مقاومت تردی و شکنندگی بتن نیز افزایش یافت. چنین بتنی نمی توانست در شرایط محیطی سخت و محیطهای خورنده به علت وجود ترک های زیاد دوام قابل قبولی داشته باشد.

 

ميكروسيليس پودريست با وزن مخصوص فضايی 200 تا 300 كيلوگرم درمتر مكعب با رنگ خاكستری متمايل به سفيد كه محصول جنبی فرآيند توليد فروسيليسيم می باشد. فروسيليسيم نيز از مواد اوليه مورد نياز در زنجيره توليد فولاد وچدن بوده وخوشبختانه هم اينك درداخل كشور توليد وبخشی از نيازهای صنايع مرتبط را تأمين می كند.
اين ماده در واقع غبار حاصل از فرآيند توليد می باشد و تا مدتی بعنوان ضايعات ناشی توليد فروسيليسيم تلقی ونهايتاً با صرف هزينه اضافی و اختلاط آن با آب وسيمان بصورت گندله از محيط كارخانه خارج ويا در سنگفرش پاركها و پياده روها بعنوان نوعی سنگ مصنوعی مصرف می گرديد.

به مرور زمان خواص فيزيكی وشيميايی ميكروسيليس شناسايی شد ، بطوريكه امروزه مصرف ميكروسيليس دربتن تنها يكی از دهها زمينه مصرف آن درصنعت بوده و از اين ماده درصنايع پودرهای شوينده ، پودرهای پوششی ، پودرهای عايقی ، سراميك های ديرگداز ، نيمه هادی ها، نساجی ، لنت ترمز (جايگزين آزبست). لوازم آرايش و…. استفاده می كنند .

ویژگی های بتن میکروسیلیسی:

– بتن های با عملکرد ودوام بالا

_افزایش مقاومت فشاری وکششی

_افزایش مقاومت سایشی

_رفتار پوزولانی میکروسیلیس

_حرارت زایی

فهرست