مرداد ۱۱ ۱۳۹۶ ۰دیدگاه
فوم بتن,شیب بندی, بتن سبک, کف سازی, جایگزین پوکه, اجرای فوم بتن, قیمت فوم بتن, فوم بتن در تهران, معایب فوم بتن, مزایای فوم بتن

میکروسیلیس

میکروسیلیس

از آنجا که رسیدن به مقاومت بالا در بتن از اهداف دست اندرکاران کارهای بتنی در دو دهه اخیربوده است ، ابتدا این نوع بتن با مقاومت بیش از ۵۰ مگا پاسگال ساخته شد. با پایین آوردن نسبت آب به سیمان تا حد۰.۳ رسیدن به چنین مقاومتهایی بسیار آسان است. برای ساخت بتن هایی با مقاومت بیشتر و در حد ۸۰ تا ۱۱۰ مگا پاسگال و برای تقویت ناحیه فصل مشترک سنگدانه درشت و خمیر سیمان مواد سیلیسی فعال و غیر بلوری به نام دوده سیلیس به کار گرفته شد.

همزمان سنگدانه هایی با مقاومت بیشتر و با دانه بندی مناسب تر و با کنترل حداکثر اندازه سنگدانه در این مخلوط ها به کار رفت.

( میکروسیلیس یا دوده سیلیسی متشکل از ذرات سیلیس که۵۰ تا ۱۰۰ برابر کوچکتر از ذرات سیمان میباشد.خاصیت چسبندگی وپرکنندگی بتن را دارا میباشد.منبع تهیه آنها از کوره های الکتریکی نمع قوسی غوطه ور در کارخانه های سیلیس میباشد.)
از آنجا که در کاربرد این بتن ، گاه مقادیر بالایی سیمان و بیش از ۴۰۰ کیلوگرم (حتی تا ۵۰۰ کیلوگرم) مصرف می شد، علاوه بر گرانی این بتن، ترک هایی نیز حین ساخت به دلیل جمع شدگی پلاستیکی و ناشی از خشک شدن بیشتر این بتن ها و نیز ترک های حرارتی بوجود آمد. همچنین با افزایش این مقاومت تردی و شکنندگی بتن نیز افزایش یافت. چنین بتنی نمی توانست در شرایط محیطی سخت و محیطهای خورنده به علت وجود ترک های زیاد دوام قابل قبولی داشته باشد.

 

میکروسیلیس پودریست با وزن مخصوص فضایی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم درمتر مکعب با رنگ خاکستری متمایل به سفید که محصول جنبی فرآیند تولید فروسیلیسیم می باشد. فروسیلیسیم نیز از مواد اولیه مورد نیاز در زنجیره تولید فولاد وچدن بوده وخوشبختانه هم اینک درداخل کشور تولید وبخشی از نیازهای صنایع مرتبط را تأمین می کند.
این ماده در واقع غبار حاصل از فرآیند تولید می باشد و تا مدتی بعنوان ضایعات ناشی تولید فروسیلیسیم تلقی ونهایتاً با صرف هزینه اضافی و اختلاط آن با آب وسیمان بصورت گندله از محیط کارخانه خارج ویا در سنگفرش پارکها و پیاده روها بعنوان نوعی سنگ مصنوعی مصرف می گردید.

به مرور زمان خواص فیزیکی وشیمیایی میکروسیلیس شناسایی شد ، بطوریکه امروزه مصرف میکروسیلیس دربتن تنها یکی از دهها زمینه مصرف آن درصنعت بوده و از این ماده درصنایع پودرهای شوینده ، پودرهای پوششی ، پودرهای عایقی ، سرامیک های دیرگداز ، نیمه هادی ها، نساجی ، لنت ترمز (جایگزین آزبست). لوازم آرایش و…. استفاده می کنند .

ویژگی های بتن میکروسیلیسی:

– بتن های با عملکرد ودوام بالا

_افزایش مقاومت فشاری وکششی

_افزایش مقاومت سایشی

_رفتار پوزولانی میکروسیلیس

_حرارت زایی

avanadmin